Stan deweloperski – co to jest?
Szukasz mieszkania lub domu na sprzedaż z rynku pierwotnego? Zastanawiasz się, co oznaczają dane umieszczone w ogłoszeniach? Któryś z deweloperów zaproponował Ci stan deweloperski, a Ty nie wiesz, co to jest? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, co dokładnie oznacza stan deweloperski nieruchomości. Podpowiemy Ci, czym różni się stan surowy zamknięty a stan deweloperski i na którą opcję warto się zdecydować.
Stan deweloperski – co to? Definicja
Stan deweloperski – co to? Tym terminem określa się standard wykończenia nieruchomości oddawanej do użytku. Najczęściej oznacza to, że położone zostały tynki zewnętrzne i wewnętrzne, zamontowane okna i drzwi zewnętrzne, a instalacja wodno-kanalizacyjna, C.O. i elektryczna zostały podłączone i rozprowadzone po budynku. Stan deweloperski obejmuje także wykonanie wylewki podłogowej, montaż grzejników, a na zewnątrz budynku wykonanie podbitki dachowej i elewacji. Czasami deweloperzy oferują tzw. podwyższony standard, co może oznaczać przygotowanie białego montażu, ogrodzenia, czy ułożenie kostki brukowej wokół domu.
Choć wymienione prace najczęściej obejmują stan deweloperski domu lub mieszkania, to nie istnieje jednoznaczne określenie dla tego pojęcia. W praktyce oznacza to, że każdy deweloper, który mówi o stanie deweloperskim, może oferować coś innego. Zatem ostateczna definicja będzie zależeć od konkretnego wykonawcy. Biorąc pod uwagę, że w tym temacie mogą powstawać niejasności, należy upewnić się, jakie dokładnie prace zostaną wykonane, zanim nieruchomość trafi w ręce właściciela. To ważne, ponieważ w przypadku niedomówień może okazać się, że kupujący i sprzedający mieli rozbieżne oczekiwania względem przekazywanej nieruchomości. Zatem sprawdźmy w zapisach umowy, co to jest stan deweloperski w konkretnym przypadku, a w razie wątpliwości wprost zapytajmy dewelopera lub jego przedstawiciela o szczegóły. Tym samym uda się uniknąć przykrych nieporozumień.
Ma to znaczenie także dla ostatecznej ceny lokalu. Dane jednoznacznie wskazują, że to właśnie mieszkania w stanie deweloperskim cieszą się największą popularnością wśród osób poszukujących nowego lokum dla siebie lub pod wynajem. Jednym z czynników jest atrakcyjna cena. Oceniając jednak stosunek ceny do jakości i oferowanego standardu, warto upewnić się, co oznacza stan deweloperski według konkretnej firmy, aby uniknąć rozczarowania. Może bowiem okazać się, że dom, który pozornie wydawał się w korzystnej cenie, ostatecznie będzie kosztował Cię więcej niż zakładałeś. W praktyce może oznaczać, że nieco wyższa stawka za m² może oznaczać dodatkowy montaż parapetów, czy wykonanie gładzi. Podsumowując, stan deweloperski, to jaki? Zazwyczaj dla kupującego oznacza możliwość rozpoczęcia prac wykończeniowych.
Warto mieć świadomość, że stan deweloperski mieszkania, a stan deweloperski domu oznacza z założenia nieco inne rodzaje wykonanych prac. Różnice wynikają ze specyfiki nieruchomości – zakres prac jest szerszy w przypadku domów niż mieszkań, a różnice dotyczą przede wszystkim zewnętrznej części budynku. Stan deweloperski mieszkania – co wchodzi w skład? Wspomniane wcześniej instalacje, wylewkę podłogową, tynki na ścianach, grzejniki, parapety, drzwi zewnętrzne oraz balustrady. Natomiast dom w stanie deweloperskim co oznacza? Poza pracami wymienionymi w przypadku deweloperskich mieszkań wymienia się także wykonanie schodów w przypadku budynków wielokondygnacyjnych lub z poddaszem użytkowym, ocieplenie poddasza mieszkalnego, montaż podbitki dachowej i rynien.
Stan surowy zamknięty a deweloperski. Czym się różnią?
Jeżeli decydujesz się na zakup domu, możesz spotkać się z określeniem nie tylko stan deweloperski, ale również stan surowy zamknięty. Jaka jest między nimi różnica? Pierwszą z nich zauważysz w cenie. Stan surowy zamknięty zazwyczaj jest tańszy w przeliczeniu na m² (choć wpływa na to wiele czynników). Najprościej mówiąc, jest to budynek, który został odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi. Został przygotowany z zewnątrz, czyli posiada dach, kompletną konstrukcję nośną, a także drzwi zewnętrzne i okna. Zazwyczaj przyjmuje się, że stan surowy zamknięty nie obejmuje instalacji, czy wykonania tynków.
Mając świadomość, że nie istnieje jedna konkretna definicja stanu deweloperskiego, nietrudno domyślić się, że w tym przypadku sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Co to oznacza dla kupującego? Tyle że również musi zapoznać się najpierw z opisem nieruchomości, a później sprawdzić zapisy umowy określające dokładnie poziom wykonanych prac. Czasami może okazać się, że pozornie różny stan surowy a deweloperski, w praktyce oznaczają prawie to samo. Jak już podkreślaliśmy, wszystko zależy od dewelopera i jego rozumienia poszczególnych etapów realizacji. Choć przyjęto umownie pewne normy, czym różni się stan deweloperski a surowy, to w razie niedomówień nie mamy zagwarantowanych czynności, które powinien podjąć deweloper, zanim sprzeda mieszkanie w stanie deweloperskim.
Stan deweloperski mieszkania a pod klucz – którą opcję wybrać?
Wiesz już, czym różni się stan surowy zamknięty a stan deweloperski, zatem przychodzi czas na kolejne porównania. Kolejną ofertą, jaką można znaleźć w ogłoszeniach, jest wykończenie pod klucz. Co oznacza to określenie? Kupując mieszkanie lub dom pod klucz, możemy zamieszkać w nim od razu, kiedy tylko zostaniemy właścicielami. Za wykonanie wszystkich prac odpowiada deweloper, inna firma lub osoba, z którą podpisujemy umowę. Wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały wykonane. Jednak i w tym przypadku nie ma konkretnych zapisów, które miałby definiować standard wykończenia pod klucz. Zależy to od wybranego pakietu i indywidualnych ustaleń pomiędzy stronami. Dlatego ponownie upewnijmy się, co wchodzi w skład konkretnej nieruchomości. Coś, co, dla jednych może oznaczać całkowite wykończenie, dla innych będzie niewystarczające. To ważne, ponieważ i tym razem w grę wchodzi ostateczny koszt, jaki będziesz zmuszony ponieść za mieszkanie lub dom.
Stan deweloperski domu – czy warto zdecydować się na tę opcję?
Wiedząc, co to znaczy stan deweloperski, czym różni się od stanu surowego zamkniętego i nieruchomości przygotowanej pod klucz, łatwiej będzie podjąć decyzję, która opcja jest dla nas dostosowana. Jakie ograniczenia i korzyści niesie każdy z wymienionych poziomów wykończenia? Stan surowy zamknięty będzie oznaczać konieczność wykonania wielu prac wykończeniowych we własnym zakresie, a jednocześnie na początek będziemy mogli ponieść nieco mniejszy koszt. To dobra propozycja dla osób, którym nie spieszy się z przeprowadzką do nowego miejsca. Wybierają ją także Ci, którzy chcą samodzielnie wykonać prace wykończeniowe albo znają zaufanego wykonawcę, który może przygotować dla nich wybrany standard w korzystnej cenie.
Dom lub mieszkanie wykończone pod klucz to doskonała opcja dla osób, które chcą jak najszybciej przenieść się do nowego lokum, a standard zaproponowany przez dewelopera w zupełności im odpowiada. Należy jednak przygotować się na wyższy koszt początkowy. Nie oznacza to, że w ostatecznym rozrachunku za dom wykończony pod klucz zapłacimy więcej niż stan deweloperski mieszkania, czy surowy zamknięty. Należy wziąć pod uwagę, że deweloper może zaproponować korzystniejszą cenę, a ponadto przygotuje mieszkanie szybciej, dzięki czemu uniknie podwyżek cen materiałów wykończeniowych, które przecież pojawiają się regularnie. Dodatkowo doświadczony deweloper będzie w stanie wynegocjować korzystne ceny za materiały wykończeniowe i robociznę niż osoba prywatna, która nie ma doświadczenia i fachowej wiedzy. Jednak kupując dom wykończony pod klucz, należy upewnić się, że zaproponowany standard odpowiada naszym oczekiwaniom. Przecież w tym miejscu będziemy codziennie spędzać czas, wypoczywać i przyjmować gości, dlatego powinno być skrojone na miarę naszych potrzeb i odpowiadać wymarzonej estetyce.
Dla osób poszukujących rozwiązania pomiędzy dwoma zaproponowanymi jest właśnie mieszkanie stan deweloperski. Co to znaczy? Dla kupującego oznacza zakup nieruchomości, która jest gotowa do przeprowadzenia ostatniego etapu prac wykończeniowych. Daje to możliwość pełnej personalizacji projektu. Dzięki temu właściciel może zastosować wybrane:
- kolory ścian,
- posadzki,
- sprzęty,
- meble,
- dodatki,
- armaturę dostosowaną do swoich potrzeb.
Przygotowaniem projektu wnętrza można zająć się samodzielnie lub podjąć współpracę z projektantem, który zaproponuje ciekawe i nowoczesne rozwiązania. Niektórzy decydują się na realizację prac wykończeniowych we własnym zakresie, a inni, chcąc zaoszczędzić czas i mieć pewność, że czynności zostaną wykonane profesjonalnie, zatrudniają fachową ekipę.
Domy na sprzedaż stan deweloperski – ile kosztują?
Wiedząc, jaki standard wykończenia budynku i poziom wykonania poszczególnych etapów realizacji projektu oferuje deweloper, łatwiej będzie oszacować cenę nieruchomości. Koszty, jakie zmuszeni są ponieść inwestorzy za nowy budynek, są bardzo zróżnicowane i trudno podać konkretne kwoty, a nawet widełki cenowe, w jakich można by umieścić cenę za stan deweloperski domu. Uzależnione jest to od wspomnianego już wcześniej standardu wykończenia, czyli choćby zastosowanych materiałów. Na wysokość kwoty za nieruchomość bez wątpienia wpływa:
- stan techniczny budynku,
- powierzchnia,
- lokalizacja,
- rozkład pomieszczeń,
- piętro (w przypadku mieszkań),
- obecność balkonu, tarasu itp.
Obecnie dużą popularnością cieszą się miasta, obrzeża miast lub miejscowości położone w niedalekiej odległości od dużych miast. Daje to przyszłym mieszkańcom możliwość połączenia bliskości natury i efektywnego wypoczynku z dostępnością do wszystkich możliwości i atrakcji, jakie zapewniają miasta. Doskonałym przykładem takiej realizacji jest Magnoliowa Polana, czyli inwestycja zlokalizowana na pograniczu Krakowa i Wieliczki. To idealna opcja dla osób, które cenią sobie bliskość natury i chcą mieć własną oazę spokoju z dala od zgiełku miasta, a jednocześnie nie chcą rezygnować z pracy, czy innych aktywności, jakie daje im duże i rozwinięte miasto. Wybierając mieszkania lub domy stan deweloperski, należy upewnić się, jaka odległość dzieli nas od najbliższego przystanku komunikacji miejskiej. W przyszłości będzie to znaczne ułatwienie dla domowników, którzy pragną dostać się do centrum bez konieczności stania w korkach i ponoszenia opłat za parkowanie.
Czy są wśród nas osoby, które interesują mieszkania w stanie deweloperskim w doskonale położonej części dużego miasta? Tesoro Verde to propozycja skrojona na miarę potrzeb tej grupy odbiorców. Zadowoli wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie opuszczenia miasta lub chcą dopiero się do niego przenieść. Choć mamy świadomość, że znalezienie ciekawej działki w centrum miasta, która będzie połączeniem bliskości natury, a zarazem niedalekiej odległości od dowolnej dzielnicy jest trudne, to jest to jedna z opcji, jaką może zaproponować doświadczony deweloper. Kraków to miasto, które obecnie na swoje miejsce zamieszkania wybiera wiele osób. Jednocześnie warto mieć świadomość, że budowa domu stan deweloperski w tym miejscu (a dodatkowo w atrakcyjnej lokalizacji) jest kosztowna. Jednak mając doświadczenie i fachową wiedzę, a także podejmując współpracę z rzetelnymi fachowcami i negocjując z nimi atrakcyjne warunki cenowe, możemy zaproponować inwestorom korzystne kwoty za nieruchomości.
Wiesz już co to stan deweloperski, czym różni się od stanu surowego zamkniętego oraz wykończenia pod klucz. Dysponując taką wiedzą, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, jaki poziom wykończenia odpowiada Twoim oczekiwaniom. Decydując się na zakup, określ najpierw swoje potrzeby i zestaw je z możliwościami finansowymi. Sam najlepiej wiesz, na co możesz sobie pozwolić i gdzie chcesz mieszkać. Jeżeli interesuje Cię dom na sprzedaż stan deweloperski w Krakowie lub okolicach, a zależy Ci na wysokiej jakości i najlepszym standardzie – zgłoś się do Techniq. Poza wspomnianymi wyżej korzyściami otrzymasz możliwość indywidualnego dopasowania wielu rozwiązań i wdrożenia udogodnień (np. systemów energooszczędnych), dzięki którym będziesz mieszkać komfortowo!